Skip to main content

Majitelia iPhone 15 dostali vraj včera skvelé správy: dlhodobé zdravie batérie je lepšie, ako Apple pôvodne tvrdil. Dvakrát lepšie, vlastne! Spoločnosť teraz uvádza oveľa väčšie číslo, ktoré reprezentuje, ako dlho vydrží ich batérie. Problém je však v tom, že nie sme celkom istí, či sa batérie skutočne zlepšili – alebo ak Apple len zmenil spôsob, akým o nich hovorí a testuje ich.

Ako informoval 9to5Mac, Apple pretestoval batérie v iPhone 15 a 15 Pro a teraz tvrdí, že dokážu udržať aspoň 80 percent svojej pôvodnej kapacity za 1 000 nabíjacích cyklov – dvojnásobok pôvodného tvrdenia o 500 cykloch. Batérie sa prirodzene zhoršujú časom, takže pridaná dlhovekosť je vítanou správou. Je to obzvlášť pozoruhodné, keďže majitelia iPhone 14 začali hlásiť neočakávané poklesy v zdraví batérie po menej ako roku používania.

Ale existuje veľa premenných, ktoré prispievajú k dĺžke života batérie, a nie je jasné, či sú nové batérie lepšie alebo ak Apple začal testovať inak.

V najnovšej vývojárskej beta verzii iOS 17.4 Apple pridal text, ktorý popisuje zdravie batérie namiesto len surovej percentuálnej hodnoty. Screenshot: Allison Johnson / The Verge
Úvodná obrazovka v menu nastavení batérie obsahuje nové tvrdenie o zdraví batérie. Screenshot: Allison Johnson / The Verge

Tak na iOS ako aj na svojej webovej stránke teraz Apple reklamuje 1 000 nabíjacích cyklov ako dosiahnuteľných za „ideálne podmienky.“ To je odlišné od toho, ako Apple predtým propagoval svoj sľub 500 cyklov, ktoré boli dosiahnuteľné za „normálne podmienky.“ Termín „normálne podmienky“ sa zdá byť teraz odstránený z webovej stránky Apple a nahradený termínom „ideálne“, aj keď sa odvoláva na staršie telefóny. Dokonca aj tvrdenia o batérii, ktoré predtým nemali žiadne kvalifikátory, teraz poukazujú na to, že vyžadujú „ideálne podmienky.“ Jeden výskyt jazyka sa ešte včera objavil na stránke podpory, ale bol aktualizovaný po tom, čo The Verge poslal e-mail s otázkou na upresnenie testovacích podmienok.

Text, ktorý opisuje „normálne podmienky“ bol odstránený zo stránky podpory Apple. Screenshot: Allison Johnson / The Verge

Normálne a ideálne sú jasne odlišné spôsoby používania telefónu a nie je zrejmé, či zmena jazyka Apple odráža aj zmenu v testovaní: spoločnosť odmietla komentovať verejne, keď sme sa na to pýtali. 9to5Mac hlási, že zlepšené zdravie batérie je výsledkom „neustálej aktualizácie komponentov batérie a systémov správy napájania počas rokov,“ čo necháva veľa miesta na interpretáciu.

Je veľmi nepravdepodobné, že by Apple tu niečo vymýšľal. Nepochybne batéria iPhone 15 udrží sľúbenú kapacitu až do 1 000 nabíjacích cyklov za určitých podmienok – ale bolo by užitočné vedieť, čo tieto podmienky zahŕňajú. Stránky podpory Apple spomínajú vstavané softvérové funkcie telefónov na pomoc zachovanie života batérie, a iPhone 15 zahŕňa možnosť obmedziť nabíjanie na 80 percent na pomoc dlhodobému výkonu. Možno zaškrtnutie tejto možnosti v menu nastavení je „ideálne“, alebo možno ideálne je v skutočnosti ešte viac kontrolované laboratórne prostredie.

Zdravie batérie je ťažký koncept na komunikáciu kvôli mnohým premenným, ktoré sú zapojené. Apple bol pod veľkým tlakom poskytnúť užívateľom viac údajov, odkedy bola spoločnosť prichytená pri spomaľovaní rýchlosti na starších iPhonoch kvôli problémom s batériou. Ale surové čísla – nabíjacie cykly alebo percento pôvodnej kapacity – môžu byť ťažko pochopiteľné bez kontextu. A tvrdenie, že zdravie batérie je zrazu oveľa lepšie, ako sa pôvodne myslelo? To by si pravdepodobne zaslúžilo trochu viac kontextu tiež.