Aplikácia Instagram testuje tri nové dizajny kvôli uvoľneniu miesta pre krátke videá Reels a nakupovanie.

Šéf Instagramu Adam Mosseri vysvetľuje prečo.

Jeden z dôvodov, prečo rád píšem články o prieniku veľkých technologických platforiem a demokracie je, že väčšinu dní to beriem ako jednu z najdôležitejších vecí na svete. Ale v tento zvláštny deň v San Franciscu, kedy lesné požiare na západnom pobreží zakryli slnko a spravili z mesta polnočnú krajinu, sa mi ťažko vracia do starých koľají. Môj kolega Vjeran Pavic ráno preletel dronom ponad televíznu vežu Sutro Tower a zachytil neskutočný pohľad. Slovo apokalypsa sa dnes používa bohužiaľ často, ale iné slovo by toto stredajšie divadlo lepšie neopísalo.

Aj keď ma oranžové nebo za oknom rozptyľovalo, moja pozornosť patrila fascinujúcej konverzácii, ktorú som viedol utorok so šéfom Instagramu, Adamom Mosseriom. Dôvodom rozhovoru bolo oznámenie spoločnosti z 10. septembra o vytvorení nového „tímu rovnosti“, ktorého úlohou bude skúmať ako aplikácia znevýhodňuje rôzne skupiny ľudí. (Denník The Wall Street Journal v júli oznámil, že spoločnosť takýto tím zostavuje.)

Takto Mosseri opísal tím Instagramu v blogovom príspevku:

Tím rovnosti s názvom The Equity sa bude sústreďovať na vytvorenie férových produktov. Na docielenie algoritmickej férovosti bude nutné spolupracovať s tímom spoločnosti Facebook s názvom Responsible AI. Navyše budú vytvorené aj funkcie vyhovujúce potrebám znevýhodnených komunít. Okrem toho, snažíme sa najať pre Instagram nového riaditeľa pre rozmanitosť a začlenenie, ktorý pomôže spoločnosti hľadať, udržať a navyšovať počet rozmanitých používateľov.

Tím už pracuje na projektoch ako napríklad „varovanie pri komentovaní“

 

instagram novinky
Zdroj: theverge.com

Táto funkcia skontroluje váš príspevok a opýta sa, či naozaj chcete napísať ten nepríjemný komentár. Ďalej skúmajú opatrenia ohľadom blackface (ľudia bielej pleti, ktorý pomocou make-upu alebo opálenia napodobňujú čiernu rasu) a židovskej komunity. Tiež pozorujú smernice odporúčaní, ktoré určujú aké príspevky sú vám ponúknuté v časti aplikácie „Preskúmať“.

Zmeny prišli po lete, počas ktorého bola rasová spravodlivosť hlavnou témou rozhovorov v spoločnosti Facebook a v iných spoločnostiach v Spojených štátoch.

„Veľmi dôležitým krokom je zostavenie odovzdaného tímu,“ vyjadril sa Mosseri vo video rozhovore.

Zatiaľ, sa mi páči čo počujem. Otázne je, či si tím dokáže udržať svoju moc, alebo či sa ich nápady dostanú na vedľajšiu koľaj kvôli produktovým manažérom z iných tímov, ktorých zaujíma potencionálny dopad týchto stratégií na ich ciele. Toto sa netýka len spoločností Facebook a Instagram. Je to problém každej spoločnosti, ktorá vytvorí tím zameraný na niečo, čo by malo pravdepodobne zaujímať každého zamestnanca. (Pozrite si tiež: korporačné snahy o udržateľnosť životného prostredia.)

Takže ešte uvidíme.

live insagram
Zdroj: pixabay.com

S Mosserim sme sa rozprávali aj o možných veľkých zmenách dizajnu aplikácie Instagram. Hlavne o doplnení dvoch nových kariet, ktoré spoločnosť práve globálne testuje. Jedna z nich bude pre funkciu „Reels“, ktorá predstavuje pokus spoločnosti zmocniť sa konceptu krátkych videí, ktorý odprezentovala ako prvá aplikácia TikTok. Druhá karta bude pre nakupovanie, pre ktoré Instagram vytvoril špeciálne miesto už v Júli.

Pre väčšinu aplikácii by doplnenie dvoch kariet nič neznamenalo, ale bavíme sa o Instagrame, o aplikácii ktorá si zakladá na dokonalých pixeloch.

„Jednoduchosť a „zručnosť“ sú dve z ich troch hlavných hodnôt.

 

Mnohí používatelia sú návrhári, fotografovia a „vševedi“, ktorých dokázala nahnevať dokonca aj zmena loga aplikácie. (No ich hnev bol neoprávnený, pretože zopár zmien, ktoré aplikácia podstúpila za posledné roky sa udržali rovnako dobre ako tie, ktoré boli vykonané v roku 2016.)

Je bežné, že sociálne siete chcú zachytiť správanie ľudí počas používania špecializovaných funkcií – či už sa toto správanie v aplikácii deje alebo nie. Ľudia pomocou Instagramu nakupujú často, a preto dáva zmysel, aby nakupovanie dostalo svoju vlastnú funkciu. Funkcia Reels, ktorou sa snažia napodobniť aplikáciu TikTok je oveľa riskantnejšia záležitosť.

Obe funkcie prichádzajú súbežne do aplikácie, ktorá sa už aj tak zdá preplnená. Spisovateľ a investor Eugene Wei skritizoval dnešný dizajn v eseji z tohto leta o vzrastajúcej sláve aplikácie TikTok:

Instagram je zvláštny hybridný mix sociálneho grafu a grafu záujmu a ešte k tomu je to teraz aj zmes formátov. Príbehy sú umiestnené vo vrchnej časti aplikácie, zatiaľ čo zaostávajúca a menej aktívna originálna predvolená nástenka s príspevkami beží vertikálne. Posielanie správ je oddelené v samotnej sekcii a poskytuje ich aj samostatná aplikácia. Pri pozeraní dlhších videí ste presmerovaní do funkcie Instagram TV, čo je v podstate len aplikácia pre videá, ktoré prekračujú istý časový limit. A čoskoro, tam nejakým spôsobom vopchajú aj obchodovanie? Ďalej majú kartu „Preskúmať“, alebo ako sa to vlastne volá, ktorá sa možno stane predvolenou nástenkou, ak zvolia prístup zameraný na záujmy podobný aplikácii TikTok. Zdá sa, že váhali s veľkými rozhodnutiami tak dlho, že aplikácia teraz vyzerá ako monštrum zložené z informačných kanálov, formátov a funkcií, ktoré sú roztrúsené naprieč mätúcou konšteláciou aplikácii.

Takže pridanie dvoch kariet nebude jednoduché.

„Veľa ľudí sa bude sťažovať. Zakaždým, keď premiestnime karty alebo spravíme nejaké veľké zmeny môžem očakávať nenávistné správy.“ Povedal Mosseri.

Dôvodom je, že nemôžete len tak pridať ďalšie dve karty do spodnej časti aplikácie. Kvôli uvoľneniu miesta pre novú kartu musíte premiestniť minimálne jednu existujúcu. Takže ikony na vyhľadávanie a na pridávanie fotiek sa možno premiestnia vpravo hore vedľa schránky správ „Direct“. Alebo možno ikona s informáciami o aktivite, kde vám ukazuje komu sa páčili vaše príspevky a kto vás začal sledovať, vyskočí vedľa správ, a ikona na pridávanie fotiek bude naľavo vedľa loga aplikácie. Momentálne testujú tri dizajny.

preskumat instagram
Zdroj: pixabay.com

Možno si myslíte, že nakupovanie a videá krátkeho formátu sú pre Instagram skvelé príležitosti – ja si to tiež myslím – ale môžu posunúť hodnoty jednoduchosti a zručnosti na bod zlomu. Tieto funkcie približujú Instagram k Facebooku, kde je veľa kariet, ktoré sa dynamicky menia podľa toho, čo človek používa najčastejšie. (A sú tam desiatky ďalších kariet, ktoré možno nikdy nepoužije.)

Tak prečo robiť tieto zmeny?

fotografka
Zdroj: pixabay.com

Mosseri povedal, že Instagram chce pomôcť individuálnym tvorcom zarábať si pomocou aplikácie. Môžu sa stať hviezdami videí alebo magnátmi elektronického obchodu. Keď sa pozrieme na aplikácie Patreon a TikTok, je jasné, že presne tam ležia nové príležitosti sociálnych sietí.

„Tento rok dosť rozmýšľame o čom vlastne Instagram je, a stále sa vraciame k myšlienke vzrastajúcej kultúry – kultúry na okraji,“ povedal Mosseri. „Vždy sme sa zameriavali na novú kultúru, preto sa sústredíme na mládež a na tvorcov. Tieto skupiny udávajú trendy v rôznych priemysloch a rôznych krajinách.“

Keď si vezmeme, ako často ľudia cez Instagram nakupujú, pridanie samostatnej karty je samozrejmosť. (Spoločnosť sa takmer rozhodla pre vydanie samostatnej aplikácie na nakupovanie a Mosseri doplnil, že by to v budúcnosti opäť zvážil.)

„Už pred pandémiou sa obchodovanie menilo z bežného na online, a ochorenie Covid-19 túto zmenu len urýchlilo, neviem, asi o 5 rokov,“ povedal.

Instagram chce elektronický obchod spraviť trocha inak. Individuálny tvorcovia by vytvárali kolekcie produktov, ktoré by predávali a sami by ich popísali alebo robili o nich videá. (Zatiaľ zo zisku nič nedostanú, ale ak budú predávať veľa tovaru, môžu získať pre sponzorovaný obsah spolupráce so značkami.)

Vyriešiť funkciu Reels je však zložitejšie, pretože vo svete videí nebol Instagram veľmi úspešný.

 

Funkcia IGTV, ktorou sa pokúsili dať do popredia dlhšie vertikálne videá, si nezaslúžila ani umiestnenie na domovskej obrazovke. (Dostať sa k nim môžete cez kartu „Prehľadávať“, rovnako ako cez samostatnú aplikáciu.)

fotografia instagram
Zdroj: pixabay.com

Krátke videá Reels kritizovali, pretože sa ich dá ťažko nájsť. V aplikácii TikTok to funguje lepšie. Stačí otvoriť aplikáciu a aj keď nie ste zaregistrovaní, hneď sa vám ukážu zaujímavé videá. Keď chcete vidieť videá Reels, musíte kliknúť na ikonu karty „Preskúmať“ a kliknúť na samostatný priečinok s videami, teda ak vôbec viete, že ich máte hľadať.

Vlastná karta pre krátke videá Reels tento problém vyrieši – efektívne pridajú na domovskú obrazovku stránku podobnú aplikácii TikTok.

„Snažíme sa ísť smerom tvorcov krátkych videí,“ povedal Mosseri. „Aplikácia TikTok prišla s týmto konceptom ako prvá. Očividne vedia, čo robia. Krátke videá sa teraz rozširujú po rôznych platformách.“

Ako pozorujem testovacie dizajny aplikácie, nemôžem povedať, že by bol jeden z nich môj obľúbený. Moje oči si stále zvykajú na to, že vidia známe ikony na úplne nových miestach. Ale mám dôvod, prečo si myslím, že to nakoniec bude fungovať – ich metóda opatrného a stáleho opakovania sa väčšinou vyplatí.

Mosseri doplnil, že stagnácia nepripadá do úvahy.

 

„Pre našu veľkú spoločnosť predstavuje konkurencia vždy risk. No väčším problémom by bolo, ak by sa to čo robíme stalo irelevantným,“ vyjadril sa Mosseri.


Zdroj: https://pixabay.com/, https://theverge.com/

You Might Also Like