Skip to main content

Chvíľu to vyzeralo, že Nintendo DS je miestom pre hry plné záhad. V čele stáli súdne eskapády série Ace Attorney a detektívne príbehy v štýle puzzle kníh v Professor Layton. Ale priestor doplnilo aj malé štúdio Cing, ktoré už zaniklo a pre DS vydalo dvojicu vynikajúcich záhadných hier s názvom Hotel Dusk: Room 215 a Trace Memory (mimo Severnej Ameriky známe ako Another Code). Odvtedy sa stali kultovými klasikami a teraz tá druhá dostáva druhú šancu s remastrovanou edíciou pre Switch, ktorá si zachováva všetky dobré časti (hlavne príbeh), zatiaľčo pridáva moderným hráčom nové vylepšenia.

Tento nový vydanie – s názvom Another Code: Recollection – je vlastne zbalená dvojica rôznych hier. Je tu Another Code pre DS aj jeho pokračovanie, A Journey into Lost Memories, ktoré vyšlo na Wii, ale nikdy nebolo oficiálne vydané v Severnej Amerike. Pre rad fanúšikov pôvodnej hry – ako som napríklad ja – je to ich prvá príležitosť zažiť celý príbeh. Obe sú vizuálne romány s veľkým množstvom hlavolamov, plné zložito zamknutých dverí a komplikovaných strojov, ktoré by mohli urobiť architekta za mansion z Resident Evil hrdým.

Séria Another Code má ako hlavnú postavu dievča menom Ashley, ktorá vyrastala s myšlienkou, že jej otec zomrel, keď bola malá. Potom, z ničoho nič, len pár dní pred jej 14. narodeninami, dostane od otca pozvánku stretnúť sa na hrozivo pomenovanom Blood Edward Island. Až tam, Ashley stretnet amnéziou postihnutého ducha menom D – ktorého môže vidieť len ona – a spoločne sa vydajú preskúmať ostrov a odhaliť všetky druhy tajomstiev; Ashley sa dozvie pravdu o svojich rodičoch, zatiaľčo D odhalí svoje dávno stratené spomienky. A navyše, je tam stroj, ktorý môže mazať a upravovať spomienky niekoho mysle. V podstate, hra je plná záhad na odhalenie. Pokračovanie sa začína o dva roky neskôr, kde Ashley opäť stretnet svojho otca, tentoraz na výlete do lesa, čo prináša ešte viac tajomstiev.

Zaujímavé je, že remastrovaná verzia hry tie hry nerozdeľuje. Nevyberiete si jednu alebo druhú z hlavnej ponuky. Namiesto toho, keď dokončíte pôvodný Another Code, hra jednoducho prejde priamo do ďalšej hry, čo dáva príbehu veľmi súdržný pocit.

Toď je ďaleko od jedinej zmeny v tomto balení, hoci. Zatiaľčo vynikajúci príbeh zostáva rovnaký, ako aj – pokým môžem posúdiť – väčšina hlavolamov, takmer všetko ostatné bolo kompletné prepracované. Je tu dabing, plne 3D priestory na preskúmanie, hladké anime-stylové vizuály a dynamické cutscény, ktoré zaraďujú konverzácie ako neustále sa meniaci motion komiks. A teraz, zvláštne zariadenie, ktoré Ashley nosí so sebou, vyzerá ako Switch namiesto DS. Všetko vyzerá a znie skvele (a opäť, robí z tých dvoch hier cítiť viac súdržný balíček), a pridali tam aj nejaké vylepšenia pre lepší užívateľský komfort.

Najprv, je tu postupný systém nápovedy. Je voliteľný, ale keď ho zapnete, môžete dostať nápovedy k hlavolamom, ktoré začínajú veľmi jednoduché, ale stávajú sa podrobnejšími, ak si vyberiete. V podstate to umožňuje vybrať si vlastnú úroveň obtiažnosti na polet. Podobne, v hre je pomerne ľahké niečo prehliadnuť, takže je tu možnosť, ktorá vám umožňuje zapnúť smerovú šípku, ktorá vás vždy naviguje k vašemu ďaľšiemu cieľu. Počas svojho hrania som oba tieto nástroje našiel veľmi užitočné; aspoň smerová šípka ma uchránila od hľadania vodítka na niekoľkých miestach.

Podobne ako v minulom roku, rok 2024 sa javí byť plný remakov a znovuvydaní; už tento týždeň vyjde remastrovaná The Last of Us Part II a v februári sa spustí prerobená Persona 3. V prípade Another Code, aspoň, je to ideálny druh remasteru: prerobenie hier, ktoré boli spustené pred pár generáciami (a v niektorých prípadoch len vo vybraných regiónoch) a urobili ich oveľa dostupnejšími, zatiaľčo ich zároveň osvežili novou vrstvou farby. Recollection nemení to, čo na sérii ľudia milovali, ale všetko ostatné prináša na moderné štandardy. Je to remaster tak dobrý, že si nemôžem pomôcť, ale zaujíma ma: kedy príde Hotel Dusk na Switch?

Another Code: Recollection sa spustí na Nintendo Switch 19. januára.