Skip to main content

Tretia vakcína v poradí schválená Správou potravín a liečiv (FDA) sa podáva len v jednej dávke a môže sa skladovať aj v chladničke.

Zaočkovať sa môžu dať ľudia od osemnásť rokov. Vakcína chráni pred ťažkým priebehom ochorenia a klinické skúšanie neodhalilo žiadne vážne problémy s jej bezpečnosťou. V USA mala vakcína 72-percentnú účinnosť proti ťažkej a strednej forme ochorenia COVID-19. O niečo menej účinná bola v Južnej Afrike, kde je rozšírená nová mutácia. Prvé údaje naznačili, že by mohla pomôcť predísť aj asymptomatickým infekciám, ale výskumníci potrebujú ešte viacej údajov.

Vakcína spoločnosti Johnson & Johnson je logisticky výhodnejšia ako vakcíny spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna, ktoré sa musia podávať v dvoch dávkach a skladovať v špeciálnych mrazničkách. Preto bude jednoduchšie distribuovať vakcínu od spoločnosti Johnson & Johnson v oblastiach, ktoré toto špeciálne vybavenie nemajú. Je to jednoduchšie aj v tom, že sa ľudia nemusia vracať na očkovanie aj druhýkrát. Úradníci mesta New York ju chcú použiť na očkovanie seniorov, ktorí nie sú schopní prísť sa zaočkovať do nemocníc. Novú vakcínu bude jednoduchšie doniesť priamo k ich dverám.

Johnson & Johnson vs. Moderna a Pfizer/BioNTech

Vakcína spoločnosti Johnson & Johnson sa vyrába použitím inej technológie ako vakcíny spoločností Moderna a Pfizer/BioNTech. Zvyšné dve vakcíny sú založené na génoch, čo znamená, že do tela človeka priamo vložia kúsok genetickej informácie vírusu. Najnovšia vakcína vznikla vložením génu koronavírusu do iného neškodného vírusu s názvom adenovírus, ktorý dopraví gén koronavírusu do buniek a telo sa ho tak môže naučiť rozpoznať.

Nie je ľahké porovnávať tieto tri vakcíny, pretože o nich ešte neprebehli porovnávacie štúdie. Pfizer/BioNTech a Moderna vakcíny majú teoreticky vyššiu účinnosť. Podľa klinického skúšania majú približne 95-percentnú účinnosť pri symptomatickom priebehu ochorenia COVID-19. No obe vakcíny boli testované v iných krajinách a v inom čase. Boli testované v USA a aj v iných krajinách, ale bolo to predtým, ako sa objavili nové mutácie. Klinické skúšania tiež používajú rozdielne definície mierneho, stredného a ťažkého priebehu ochorenia.

Vakcíny majú však jednu dôležitú spoločnú vlastnosť: všetky tri dokázali predísť hospitalizácii a úmrtiam spôsobeným koronavírusom. Takto sa vyjadril Ashish Jha, dekan Školy verejného zdravotníctva na Brownovej univerzite počas rozhovoru s americkým rádiom NPR:

„Záleží nám na počte hospitalizácii a úmrtí a vakcína spoločnosti Johnson & Johnson je v ich prevencii rovnako dobrá ako zvyšné dve vakcíny.“

Vakcína Johnson & Johnson má pre USA pripravené štyri milióny dávok, čo je menej ako spoločnosť sľúbila. Tvrdila, že ku koncu februára bude k dispozícii až dvanásť miliónov vakcín. Tieto plány ovplyvnili oneskorenia vo výrobe. Spoločnosť sa však vyjadrila, že do konca mája sprostredkuje pre Spojené štáty 20 miliónov dávok a koncom júna 100 miliónov.

Viac ako 48 miliónov obyvateľov USA bolo už zaočkovaných aspoň jednou dávkou vakcíny.

Summary
Americká agentúra FDA schválila vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson
Article Name
Americká agentúra FDA schválila vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson
Description
Tretia vakcína v poradí schválená Správou potravín a liečiv (FDA) sa podáva len v jednej dávke a môže sa skladovať aj v chladničke. Zaočkovať sa môžu dať ľudia od osemnásť rokov. Vakcína chráni pred ťažkým priebehom ochorenia a klinické skúšanie neodhalilo žiadne vážne problémy s jej bezpečnosťou. V USA mala vakcína 72-percentnú účinnosť proti ťažkej a strednej forme ochorenia COVID-19.
Author
Publisher Name
uploading.sk
Publisher Logo