Skip to main content

Je to prvé schválenie modifikovaných zvierat na potravinárske a lekárske účely

Správa potravín a liečiv (FDA) schválila geneticky modifikované ošípané na využitie v potravinárskom a lekárskom priemysle. Ošípané vyvinuté zdravotníckou firmou Revivicor by sa mohli využívať na výrobu liečiv. A na poskytovanie orgánov a tkanív pri transplantácii a na produkciu mäsa, ktoré je vhodné aj pre ľudí s alergiou.

„Dnešné historicky prvé schválenie živočíšneho biotechnologického produktu, ktorý slúži na konzumáciu a zároveň aj ako potenciálny zdroj pre biomedicínske využitie predstavuje úžasný míľnik vo svete vedeckých inovácií,“ v tlačovej správe sa vyjadril komisár FDA, Stephen M. Hahn.

Tieto ošípané sa nazývajú GalSafe ošípané, pretože im chýba molekula nazývaná sacharid alfa-gal, ktorá je spúšťačom alergických reakcií. Sacharid alfa-gal sa vyskytuje v organizmoch mnohých cicavcov, no v ľudskom tele nie je. Alfa-gal syndróm (AGS), ktorý spôsobuje vážnu alergiu na mäso, sa môže objaviť napríklad po uhryznutí kliešťom lone star či čiernohlavým kliešťom. Hoci ešte neprebehli testy, ktoré by potvrdili vhodnosť produktov z GalSafe ošípaných pre ľudí s AGS, FDA tvrdí, že tieto produkty sú pre bežnú populáciu bezpečné na konzumáciu.

Okrem toho, že by GalSafe ošípané mohli zabezpečiť bezpečnejšie stravovanie, existuje ešte niekoľko potenciálnych medicínskych využití.

Mohli by sa používať aj na výrobu liečiv na riedenie krvi pochádzajúcich zo zvieracieho tkaniva, akým je heparín, ktorý je pre ľudí s AGS bezpečnejší. Využitie by mohli nájsť aj pri transplantácii orgánov, nakoľko alfa-gal sacharid môže spôsobiť odmietnutie transplantátu organizmom. Ošípané sa však na tento účel ešte netestovali, takže je potrebný dôkladnejší výskum.

Toto nie je prvýkrát, čo FDA schválila geneticky modifikované zvieratá. V roku 2009 americká agentúra schválila geneticky upravené kozy, ktorých mlieko obsahovalo látku slúžiacu na prevenciu krvných zrazenín. Rok 2009 predstavoval schválenie modifikovaných sliepok, ktoré boli schopné vo svojich vajciach vyvinúť liečivo. V tom istom roku bol schválený losos ako prvé geneticky modifikované zviera určené na konzumáciu. GalSafe ošípané sú prvé geneticky modifikované zvieratá schválene agentúrou FDA určené aj na konzumáciu, aj na medicínske účely.

Toto však nie sú superprasiatka ako z filmu Okja alebo ako tvory pigoons, o ktorých píše spisovateľka Margaret Atwoodová. Jediný rozdiel medzi nimi a ich nemodifikovanými vrstovníkmi je chýbajúca molekula sacharidu. Vývojári, ktorí by chceli použiť GalSafe ošípané na výrobu liečiv, transplantátov alebo implantátov pre ľudí, si budú musieť vyžiadať ďalšie povolenie od FDA.


Zdroj: theverge.com, pixabay.com

Summary
Americká agentúra FDA schválila geneticky modifikované ošípané
Article Name
Americká agentúra FDA schválila geneticky modifikované ošípané
Description
Toto nie je prvýkrát, čo FDA schválila geneticky modifikované zvieratá. V roku 2009 americká agentúra schválila geneticky upravené kozy.
Author
Publisher Name
uploading.sk