Skip to main content

Predajca zameraný na elektronické obchodovanie by chcel získať väčšiu kontrolu nad balíkmi v poslednej fáze doručenia.

Webstránka The Information informovala o zverejnení nových pracovných ponúk spoločnosťou Amazon. To môže znamenať, že sa spoločnosť už nechce spoliehať na Poštovú službu Spojených Štátov. A chce sprostredkovávať doručenia do vzdialených oblastí sama.

Velikán elektronického obchodovania chce využívať na prepravné uzly v odľahlých oblastiach v rámci plánu s názvom „wagon wheel“ (koleso na voze). Ten odkazuje na dodávateľský reťazec Amazonu prezývaný „hub-and-spoke“ (hub a spoke sú časti kolesa). Podľa webstránky The Information, plán „wagon wheel“ sprostredkuje podporu pre menšie expedičné zariadenia. Neskôr odstránené pracovné ponuky objavené webstránkou opisovali „novú doručovaciu službu, ktorá bude zameraná na odľahlé oblasti“.

V treťom štvrťroku minula spoločnosť Amazon na logistické náklady 15 miliárd dolárov.

Nie je jasné, kde a kedy bude služba odštartovaná. Vedúci pracovníci spoločnosti Amazon sa minulý týždeň počas vyhlásenia príjmov za tretí štvrťrok vyjadrili, že budú v nasledujúcich rokoch ďalej investovať do dopravnej a doručovacej infraštruktúry. Logistické náklady spoločnosti sa v treťom štvrťroku zvýšili oproti minulému roku o 57 %, teda až na 15 miliárd dolárov. Najvyšší finančný riaditeľ spoločnosti Amazon, Brian Oslavsky, sa vyjadril, že množstvo skladových a logistických priestorov sa oproti minulému roku zvýši o 50 %. Priznal, že spoločnosť len za tento rok minula približne 30 miliárd dolárov na prenájom a iné investičné výdavky.

„V tomto období nechceme zbytočne riskovať a snažíme sa byť opatrní, aby sme nemali zbytočne veľa kapacít,“ povedal Oslavsky.

Denník The Washington Post v septembri informoval, že spoločnosť Amazon vo fiškálnom roku 2019 vygenerovala pre Poštovú službu Spojených štátov z tržby 3,9 miliárd dolárov zisk 1,6 miliárd dolárov. Poštová služba doručila 1,54 miliárd balíkov, čo predstavuje 30 % celkového počtu balíkov spoločnosti Amazon. Môžeme očakávať, že tieto čísla budú tento rok a aj budúci stúpať. Keďže kvôli pandémii začalo viacej ľudí využívať doručovacie služby.

Informácie poskytnuté webstránkou The Information spoločnosť Amazon nevyvrátila, ale ani nepotvrdila. Hovorca spoločnosti sa v e-maile pre webstránku The Verge vyjadril takto: „Naši skvelí zamestnanci a partneri každý deň a aj počas sviatkov spolupracujú na doručovaní balíkov pre zákazníkov. Snažia sa poskytovať rýchle, bezplatné a praktické možnosti doručenia, ktoré sú realizované našimi dodávacími partnermi a našimi vlastnými dodávacími tímami.“


Zdroj: theverge.com