Skip to main content

Pri podávaní a platení federálnych a štátnych daní za rok 2023 sú dobré aj zlé správy. Dobrá správa je, že ak žijete v štáte Maine alebo Massachusetts, máte čas až do stredy 17. apríla, kvôli štátnym sviatkom Deň patriotov a Deň oslobodenia.

Zlá správa je: či už musíte podať daňové priznanie do 15. apríla alebo 17. apríla, stále to musíte urobiť.

Čo urobíte, ak nebudete môcť podať daňové priznanie do tejto doby – kvôli rodinnej núdzi, veľkému pracovnému projektu, alebo jednoducho pre odkladanie? Nuž, jedna vec, ktorú určite neurobíte, je panika. Môžete požiadať o predĺženie lehoty a nebude to trvať dlho.

Ak ste fyzická osoba (a predpokladajme, že ste), môžete jednoducho požiadať o predĺženie lehoty online vyplnením formulára 4868 prostredníctvom programu Free File IRS. (Požiadanie o predĺženie je zdarma bez ohľadu na výšku vášho príjmu.) Niekoľko vecí na pamäti:

Akonáhle podáte žiadosť o predĺženie, budete mať čas do 15. októbra na podanie daňového priznania.
Budete musieť odhadnúť, koľko dlžíte vláde a zaplatiť splatnú sumu.
Ak viete, že budete musieť platiť dane a rozhodnete sa ich zaplatiť celé alebo čiastočne prostredníctvom Direct Pay, Elektronickej federálnej daňovej platobnej služby (EFTPS) alebo kreditnou kartou, debetnou kartou alebo digitálnou peňaženkou, môžete uviesť, že platba je za predĺženie, a nebudete musieť podávať samostatný formulár.
Ak by ste radšej poslali papierový formulár poštou, PDF na vytlačenie nájdete tu. Ste v poriadku, pokiaľ je to označené poštovou pečiatkou do 15. apríla.

Veľa šťastia!

Aktualizácia 18. januára 2024, 16:12 ET: Tento článok bol pôvodne publikovaný 14. júla 2020 a bol aktualizovaný zmenou dátumov a ďalších informácií pre daňový rok 2023.