Skip to main content

Sviatky sa skončili, nový rok je tu a spolu s rôznymi zmenami, ktorým čelíme, sa väčšina z nás musí zaoberať aj daňou z ročného príjmu. (Tu by sa hodil obvyklý citát o smrti a daniach.)

Zatiaľ čo v roku 2023 sme mohli počkať až do 18. apríla, tento rok sa deň daní vracia na tradičný dátum 15. apríla, ktorý pripadá na pondelok. To platí, len ak nežijete v Maine alebo Massachusetts – tam máte čas až do strede 17. apríla, kvôli sviatkom Deň Patriotov a Deň emancipácie.

Súvisiace
Ako požiadať o predĺženie termínu pre podanie dane
13 štátov sa pripája k priamemu testu IRS po tom, ako daňové prípravne firmy dali pokles

Napriek stresu, ktorý mnohí z nás cítia pri myšlienke zaoberať sa ročnými daňami, snažte sa neobávať – zoznamujeme vás so zdrojmi, ktoré sú k dispozícii, aby ste mohli pripraviť svoje dane. Ako vždy, nemusí byť zlý nápad začať pracovať na svojich daniach čo najskôr, aby ste sa vyhli poslednominútovým problémom. A či už ste zamestnanec na plný úväzok, ktorý má zaoberať sa jedným formulárom W-2 alebo freelancer / pracovník na voľnej nohe, ktorý dostáva sériu 1099, najrýchlejší spôsob, ako zaplatiť, je dnes online.

A tento rok existuje nový spôsob, ako podať daňové priznanie: prostredníctvom pilotného programu priameho súboru IRS. Na to sa ešte vrátime.

Začneme tým, že IRS ponúka na svojej webovej stránke sériu pokynov, aby pomohli občanom USA zistiť ich dane, nahlásiť tie dane a poslať platby (alebo požiadať o vrátenie daní) pomocou ich e-súboru online metóda. Tu je prehľad toho, čo je k dispozícii a kde to môžete nájsť, začínajúc tým, ako vyplniť daňové formuláre.

Vaša prvá zastávka: irs.gov.
Vyskúšajte pilotný program Direct File

Ako bolo uvedené vyššie, IRS vyvinul Direct File, vlastný bezplatný softvér pre podanie súboru, a bude prevádzkovať pilotný program pre obmedzený počet daňových poplatníkov. Musíte bývať v jednej z 12 štátov:

Arizona
Kalifornia
Florida
Massachusetts
Nevada
New Hampshire
New York
Južná Dakota
Tennessee
Texas
Washington state
Wyoming

Okrem toho budú môcť obyvatelia štyroch štátov (Arizona, Kalifornia, Massachusetts a New York) podať aj svoje štátne dane.

Zatiaľ je pilotný program Direct File obmedzený na pomerne jednoduché daňové scenáre. Napríklad ho nemôžete použiť, ak ste živnostník alebo máte príjem z ekonomiky na živnosť, ak si odpočítavate výdavky individuálne, alebo ak beriete kredit za starostlivosť o deti a závislé osoby. V čase písania tohto článku Direct File ešte nebol otvorený pre podnikanie; dáme vám vedieť, kedy sa môžete prihlásiť.

Vyskúšate program Free File

Ak bol váš upravený hrubý príjem na rok 2023 $79,000 alebo menej, môžete použiť možnosť IRS Free File. Na výber sú rôzni čo IRS nazýva Dôveryhodní Partneri. Keď prídete na IRS Free File, dostanete sériu otázok, aby sa zistilo, či spĺňate podmienky; ak áno, budete odkázaní na príslušného partnera.

Možno si všimnete, že chýbajú dve významné daňové softvérové spoločnosti: Intuit, výrobca TurboTaxu, a H&R Block. Dlho tu bola určitá napätosť medzi IRS a týmito spoločnosťami. Napríklad v marci 2022 FTC žalovala Intuit kvôli tomu, čo označila za zavádzajúce tvrdenia o bezplatnom podaní daní, a v máji toho istého roku Intuit súhlasil s rozdelením náhrady vo výške $141 miliónov spotrebiteľom, ktorí boli oklamaní do platenia za jeho bezplatnú službu.

Nakoniec, keď IRS oznámila svoj zámer vyvinúť Direct File, Intuit a H&R Block v proteste vystúpili z programu Free File.

Free File je k dispozícii pre tých, ktorých príjem je $79,000 alebo menej.
Samostatne si vypracujte dane

Ak je váš príjem vyšší ako $79,000, môžete stále použiť vyplniteľné formuláre poskytované programom IRS Free File, ale nedostanete podporu bezplatného softvéru a prostredníctvom tejto metódy nemôžete vykonať svoje štátne dane. (Ak máte naozaj záujem robiť si vlastné dane, môžete sa chcieť pozrieť na stránku IRS s daňovými tipmi.)

Získajte pomoc

Ak nie ste profesionálom pri vyplňovaní daní, budete musieť buď použiť e-file s jedným z dostupných softvérových riešení, alebo nájsť prípravcu dane, ktorý to urobí za vás. Pre tých, ktorých príjem je $60,000 alebo menej, ktorí majú postihnutia, alebo obmedzenú znalosť angličtiny, má IRS program s názvom Dobrovoľná pomoc pri daniach z príjmu (VITA), ktorý pomáha s prípravou daní. Existuje tiež daňové poradenstvo pre starších ľudí (TCE) pre ľudí, ktorí majú 60 alebo viac rokov. Prejdite na stránku popisujúcu tieto programy pre viac informácií. Môžete tiež použiť nástroj na lokalizáciu poskytovateľov týchto programov vo vašom okolí. Môžete si tiež pozrieť program AARP Foundation Tax-Aide. Podľa jeho webovej stránky „poskytuje daňovú pomoc každému bezplatne, so zvláštnym dôrazom na daňových poplatníkov vo veku nad 50 rokov alebo s nízkym až stredným príjmom.“

Ak použijete daňového poradcu, osoba alebo spoločnosť, ktorá robí vaše dane, musí byť oprávnená na používanie e-file; ak ešte nemáte daňového profesionála, môžete si jedného nájsť na stránke IRS.

Zaplaťte svoje dane online

Ak dopadne tak, že musíte skutočne zaplatiť dane, je to oveľa ľahšie urobiť online. IRS uvádza rôzne spôsoby.

Najprv môžete použiť Direct Pay na zaplatenie ročných daní (pomocou formulárov 1040), štvrťročných odhadovaných daní, alebo niekoľko iných druhov daní; sú tu zoznamované. Direct Pay je na platbu osobných daní. Ak platíte podnikové dane, môžete to urobiť prostredníctvom Elektronického federálneho daňového platobného systému (EFTPS). Dajte si pozor, že podľa IRS môže trvať až päť pracovných dní na spracovanie novej registrácie v systéme EFTPS.

Ak použijete kreditnú kartu, môže vás to stáť až ďalších 1,98 percenta z vašej platby

Môžete tiež platiť prostredníctvom kreditnej alebo debetnej karty alebo digitálnej peňaženky ako PayPal alebo Click to Pay; existuje však poplatok (pretože IRS nebude absorbovať, čo účtuje vaša spoločnosť kreditných kariet za službu). Ak platíte debetnou kartou, môže to stáť od $2.14 do $2.50, v závislosti od služby, ktorú používate. Ak platíte kreditnou kartou, môže vás to stáť až ďalších 1,98 percenta z vašej platby – takže ak môžete, Direct Pay je určite cesta, ktorou ísť.

Ak dlžíte dane, ale jednoducho nemáte k dispozícii prostriedky na ich zaplatenie, môžete si dohodnúť plán splátok. Ak dlžíte menej ako $100,000 a môžete zaplatiť plnú sumu do 180 dní, môžete zriadiť krátkodobý plán platby, pri ktorom nie je poplatok za nastavenie (hoci budete musieť platiť pokuty a úroky z dlžnej sumy). Inak môžete kvalifikovať na mesačný plán platieb, pre ktorý žiadate buď online, telefónom, alebo poštou. Bude to stáť ďalších $31 poplatok za nastavenie popri pokutách a úrokoch, ak žiadate online (alebo $107, ak žiadate telefonicky, poštou alebo osobne), hoci je možné získať odpustenie tohto poplatku, ak spĺňate podmienky.

Ako dostanem svoju refundáciu?

Jedným zo spôsobov, ako vás IRS snaží presvedčiť, aby ste podávali online, je uistenie, že dostanete svoju refundáciu rýchlejšie – vo väčšine prípadov za menej ako 21 dní, hoci existujú výnimky. (Ak podávate prostredníctvom papiera, môže to trvať šesť mesiacov alebo dlhšie na spracovanie.) Až podáte, môžete online skontrolovať stav svojej refundácie 24 hodín po podaní. Môžete tiež stiahnuť oficiálnu mobilnú aplikáciu IRS2Go, ktorá vám umožňuje kontrolovať stav vašej refundácie, platiť dane a získať ďalšie informácie.

Čo ak budem meškať?

Ak nedokážete vykonať svoje dane do termínu v dôsledku rodinnej núdze, pracovného tlaku, alebo pretože ste to jednoducho odkladali príliš dlho, môžete požiadať o predĺženie. Máme tu samostatný článok, ktorý vám povie, ako to urobiť práve tu.