Skip to main content

Vplyv konca hereckého štrajku na udelenie cien

Po ukončení hereckého štrajku tvorcovia filmov zasvätených pretekom o ocenenia a ich propagátori prežívajú značný stres. Ďalšie týždne totiž bude musieť veľká časť z nich využiť na to, aby dobiehala za stratený čas a podmanila si pozornosť a sympatie voličov.

Koho štrajk ovplyvnil

Meno filmových hviezd, ako najvýraznejších predajných argumentov, bolo prevažne odsunuté na vedľajšiu koľaj. Niektoré filmy však štrajk ovplyvnil len minimálne, ako napríklad tímy Barbie a Oppenheimer, ktoré zrealizovali intenzívnu propagáciu ešte pred začiatkom pracovného prerušenia. Naopak, Napoleon a The Color Purple (Farebný Purpurový) plánujú začať so svojím marketingom až tento týždeň. Okrem toho, niektoré filmy neboli postihnuté predpismi štrajku, pretože ich distribútori uzavreli dočasné dohody so SAG-AFTRA alebo preto, lebo boli filmované mimo USA a teda neboli podliehali pravidlám odborových zväzov. Toto bola iste výhoda pre filmy ako The Zone of Interest, Past Lives a Priscilla od A24, Golda od Bleecker Street, Anatomy of a Fall a Ferrari od Neon a Monica od IFC.

Dopad štrajku na propagáciu

Tvárou filmových projektov sa tak v mnohých prípadoch stal samotný režisér alebo iné profílie nižšie na hierarchickej škále. Teraz sa však s koncom štrajku začína šialený závod – pomôcť a podporiť tých, ktorí by za normálnych okolností už dávno boli na festivale, prezentačných podujatiach, premietaniach, diskusiách a prijímacích komisiách a takisto by sa objavovali v médiách – pomocou svojich hercov.

Snaha zmierniť dopad štrajku

Hneď po oznámení konca štrajku sa začalo intenzívne úsilie o náhradu strateného času pred hlasovaním o Oscare. Presne to sa snažia využiť publicisti, ktorí začali okamžite oslovovali médiá s ponukami rozprávačov s potenciálnymi oceneniami pre rozhovory, články, podcasty a diskusné stoly. Teraz sa tak v plnom prúde začína naháňačka na miesta, kde sa môžu nachádzať voliči a tvorcovia názorov alebo kam sa môžu dívať.

Vplyv na plánované udalosti

Hovoríme tu napríklad o Akadémii filmových umení a vied, ktorá teraz už môže počítať s masívnou účasťou hviezd na dvoch veľkých udalostiach: na udeľovaní Cien guvernérov, ktoré sa uskutoční v sobotu 18. novembra a na Gale Akadémie múzea, ktoré je naplánované na nedeľu 3. decembra. Okrem toho už nemusí premýšľať nad ďalším odkladom 96. ceremoniálu Oscarov, ktorý je naplánovaný na 10. marec 2024.

Očakávané súboje o ocenenia

Akademické udelenie cien je len jedno z mnohých ocenení, na ktoré sa teraz herci a propagátori rýchlo mobilizujú. Veľký dôraz je tiež kladený na výberový výbor ocenení SAG, skupinu 2500 náhodne vybraných členov odborového zväzu, ktorá určí nominácie na ceny SAG. Vzhľadom na skrátenú sezónu sú teraz povolené iba tri premietania projektov SAG na nomináciu, namiesto obvyklých štyroch.

Kto sa najviac ukáže v médiách

V najbližšej dobe sa tak môžeme tešiť na vystúpenia hereckých hviezd ako Margot Robbie, Bradley Cooper, Annette Bening, Robert Downey Jr., Lily Gladstone a mnoho ďalších. Medzi propagátormi nájdeme aj menej nadšené hviezdy ako Leonardo DiCaprio, Robert De Niro a Ryan Gosling.

Zdroj: The Hollywood Reporter