Skip to main content

Adaptívne spúšťače sú kľúčom k systému spätnej väzby ovládača DualSense.

Keď sa mi ovládač DualSense konzoly PS5 prvýkrát dostal do rúk, bol som úplne unesený vibračnou spätnou väzbou a adaptívnymi spúšťačmi. Konzola sa predáva s vopred nainštalovanou hrou Astro’s Playroom, ktorá dokonale predstaví ovládač a ukáže, čoho všetkého je schopný. Spoločnosť Sony pridala na ovládač konzoly PS5 vibračnú spätnú väzbu, ktorá simuluje pocity z prostredia hry Astro’s Playroom a adaptívne spúšťače, vďaka ktorým budete cítiť protitlak pri napínaní luku alebo ťahaní káblov.

Možno si myslíte, že to je len jedna z ďalších bežných vibračných funkcií. Avšak ovládač DualSense mi poskytol niečo, čo som nezažil ani s konzolou Nintendo Switch. Taktiež ani pri hraní pomocou ovládača konzoly Xbox, a dokonca ani pri používaní moderných smartfónov s vibračnou spätnou väzbou. Kľúčovým prvkom sú nové adaptívne spúšťače, ktoré úplne menia zážitok z hier.

 DualSense ovládač

V novom videu, o ktorom píše webstránka Polygon, môžeme vidieť, ako presne adaptívne spúšťače simulujú realistický protitlak použitím motora s ozubenými kolieskami. Na Youtube kanáli TronicsFix úplne rozobrali ovládač DualSense a ukázali spúšťače zblízka. Ak cez motor neprechádza prúd, spúšťače sa správajú ako akékoľvek iné bežné spúšťače, ale akonáhle sa motor zapne, vyprodukuje v nich protitlak a odpor.


Tip: Pozrite si náš článok o tom, ako vyzerá kompletne rozobráta konzola PS5.


Spúšťače sú najväčšou atrakciou videohry Astro’s Playroom.

Keď potiahnete za kábel, ktorý vás posúva cez úrovne, môžete cítiť jeho tlak. Hra vás v jedenej časti premení na natiahnutú pružinu, kedy v spúšťačoch môžete cítiť jej napätie. Spúšťače v akcii môžete vidieť nižšie.

Momentálne vám ovládač najlepšie predvedie videohra Astro’s Playroom. No určite je na ceste viacero hier, pri ktorých ovládač DualSense naplno využijete. Videohra Fortnite tiež využíva vibračnú spätnú väzbu na ovládači DualSense. Preto, aby mali hráči iný pocit pri držaní rôznych zbraní a taktiež sa spúšťače prispôsobujú strelným zbraniam.

V hre NBA 2K21 sa adaptívne spúšťače budú meniť pri klesaní hráčovej energie. A to pridaním tlaku na spúšťač, ktorý ovláda beh. Exkluzívna hra konzoly PS5, Deathloop, ich tiež využije na to, aby ste cítili, že držíte inú zbraň a dokonca zablokujú spúšťače, ak sa vám zbraň zasekne.

Ovládač DualSense zažiari hlavne v originálnych PS5 hrách. Ale Fortnite, NBA 2K21 a iné hry jasne dokazujú, že aj ostatní vývojári sa o funkcie ovládača zaujímajú. Ak budú vývojári ďalej experimentovať s ovládačom DualSense, môžeme si byť istí, že vlastníci konzoly PS5 budú mať z hier novej generácie kompletne originálny zážitok.


Zdroj: theverge.com