Skip to main content

Pokiaľ ide o plienky pre dieťa, existujú tri hlavné možnosti: jednorazové plienky, látkové plienky a hybridné plienky. 

Jednorazové plienky sú najobľúbenejšou možnosťou, pretože sa ľahko používajú a po použití sa môžu vyhodiť. Z dlhodobého hľadiska však môžu byť drahé a môžu spôsobovať škody na životnom prostredí.

Látkové plienky sú čoraz obľúbenejšie, pretože sú z dlhodobého hľadiska lacnejšie a lepšie pre životné prostredie. Môžu však byť náročnejšie na používanie.

Hybridné plienky sú kombináciou jednorazových a látkových plienok. Ľahko sa používajú a z dlhodobého hľadiska môžu byť lacnejšie ako jednorazové plienky, ale nie sú také šetrné k životnému prostrediu ako látkové plienky.

Jednorázové plienky

Jednorazová plienka (americká plienka, britská plienka) je typ spodnej bielizne, ktorú nosia dojčatá a pri inkontinentní aj dospelí. Je vyrobená z absorpčných materiálov, ktoré sú určené na zadržiavanie moču alebo výkalov. 

Jednorazové detské plienky sú najobľúbenejšou voľbou pre deti, pretože sa ľahko používajú a po použití sa môžu vyhodiť. Dodávajú sa v rôznych veľkostiach a tvaroch a niektoré majú dokonca indikátory vlhkosti, ktoré vás informujú, kedy vaše dieťa potrebuje výmenu. 

Jednorazové plienky však môžu byť z dlhodobého hľadiska drahé a môže spôsobiť škody na životnom prostredí. Priemerné dieťa počas svojho života vystrieda približne 6 000 plienok a každá plienka sa na skládke rozkladá 500 rokov.

detske plienky

Látkové plienky

Látkové plienky sú vyrobené zo savých materiálov, ako je bavlna, konope, bambus alebo mikrovlákno. Môžu sa prať a používať viackrát. Látkové plienky sú čoraz obľúbenejšie, pretože sú z dlhodobého hľadiska lacnejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu. Sú tiež pre deti pohodlnejšie ako jednorazové plienky. 

Látkové plienky však môžu byť náročnejšie na používanie, najmä keď cestujete. Musíte mať miesto na ich uskladnenie a dostatok vody na ich umyte. Niektorí ľudia považujú zápach špinavých plienok za nepríjemný.

Hybridné plienky

Hybridné plienky sú kombináciou jednorazových a látkových plienok. Ľahko sa používajú a z dlhodobého hľadiska môžu byť lacnejšie ako jednorazové plienky, ale nie sú také ekologické ako látkové plienky. Hybridné plienky sa môžu kompostovať, čo znamená, že sa môžu biologicky rozložiť a vrátiť do zeme bez toho, aby spôsobili škody.

dieta a plienky

Náš tip

Ktorý typ plienky je pre vás najlepší, závisí od vašich preferencií, ale odporúčame používať látkové alebo hybridné plienky, pretože sú šetrnejšie k životnému prostrediu.

Ak vám záleží na životnom prostredí, odporúčame používať látkové alebo hybridné plienky. Látkové plienky sú šetrnejšie k životnému prostrediu ako jednorazové plienky a hybridné plienky sú kombináciou jednorazových a látkových plienok.

Čo je inkontinencia

Inkontinencia je neschopnosť kontrolovať močenie alebo vyprázdňovanie. Môže byť dôsledkom rôznych zdravotných ťažkostí, napríklad dysfunkcie panvového dna, mŕtvice a cukrovky. Môže to byť aj vedľajší účinok niektorých liekov alebo liečby.

Aké druhy plienok pre dospelých poznáme

Existujú rôzne typy plienok pre dospelých. Patria medzi ne sťahovacie plienky, ktoré sa používajú ako bežná spodná bielizeň a ľahšie sa vyzliekajú a obliekajú. Existujú aj tradičné plienky, plastové alebo látkové, ktoré sa umiestnia na genitálie so systémom zapínania, ktorý sa dá utiahnuť pre väčšiu bezpečnosť.

Výhody a nevýhody rôznych typov plienok 

Výhody 

✓ jednoduché použitie – stačí vybrať z obalu a obliecť si

✓ nie je potrebné prať – po použití stačí vyhodiť

✓ k dispozícii je široká škála veľkostí a savostí

Nevýhody 

✓ v porovnaní s inými typmi plienok môžu byť pomerne drahé

✓ niektorí ľudia ich považujú za nepohodlné na nosenie

✓ nie sú tak ekologické ako opakovane použiteľné plienky pre dospelých

Pri výbere správnej veľkosti plienky pre dospelých je potrebné vziať do úvahy niekoľko vecí. Najdôležitejším faktorom je, či plienka bude pohodlne sedieť a nebude príliš tesná alebo príliš voľná. Musíte tiež myslieť na úroveň absorpčnej schopnosti, pretože tá určí, ako dlho sa plienka môže nosiť. A nakoniec, pred rozhodnutím zvážte náklady na rôzne typy plienok pre dospelých.


Zdroj: elements.envato.com