„Oh, prepáčte, je ma zle počuť? Veľmi sa ospravedlňujem. Odhlásim sa a napravím to.“
Máte plné zuby videokonferencií v aplikácii Zoom? Už neznesiete ďalší deň sedenia na stoličke pred kamerou pozerajúc sa na svoju mračiacu sa tvár v rohu obrazovky? Ak ste na obe otázky odpovedali áno, máme pre vás dobré správy. Predstavujeme vám Zoom Escaper – nový bezplatný widget, vďaka ktorému môžete spôsobiť rušenie svojho hlasu, alebo simulovať rôzne zvuky v pozadí. Zoom Escaper vám ponúka veľa možností ako sa dostať z nepríjemného meetingu.
Môžete si vybrať z rôznych zvukov: štekajúce psy, práca na stavbe, plačúce dieťa alebo môžete zvoliť niečo nenápadnejšie, ako sekaný zvuk alebo ozvena. Pomôcka, ktorú vytvoril umelec Sam Lavigne sa dá neuveriteľne jednoducho ovládať. Musíte si len bezplatne nainštalovať audio softvér VB-Audio, ktorý prepojí váš zvuk s widgetom. Potom miesto svojho mikrofónu zvolíte ako zvukový vstup práve VB-Audio a môžete sa začať hrať s nepríjemnými zvukmi.
Tu si môžete pozrieť videonávod, ako nastaviť Zoom Escaper,
a vypočuť si ukážku rôznych zvukových efektov:
Ak v hovore používate Zoom Escaper, vy sami zvukové efekty počuť nebudete. Ale technologický magazín The Verge ich za vás otestoval. Mali takéto dojmy:
Močenie: Neznie reálne. A prečo by to mal byť vôbec dôvod na odchod z hovoru?
Práca na stavbe: Tento zvuk znie, akoby ste doslova stáli v strede staveniska. Mohol by byť trochu viac tlmený, ale okrem toho je super.
Plačúci muž: Toto je plač zlomeného muža. Ale kto by to vlastne plakal? Spolubývajúci? Partner?
Zlé spojenie: Tento efekt funguje dosť dobre. Zvuk seká a znie to, akoby vás niečo rušilo. Dobrá výhovorka na ukončenie hovoru.
Ozvena: Extrémne otravné a veľmi presvedčivé. Pripomína to zlé spojenie. Keby niekto, s kým hovorím znel takto, povedal by som mu nech sa odhlási a opraví to. Nebolo by možné takto pokračovať.
Vietor: Nevidím, ako by ste mohli využiť zvuk vetra ako výhovorku. Fúka vám v byte alebo kancelárii? To nie je dosť presvedčivé.
Pes: Znie veľmi realisticky. Počuť, ako keby vonku brechal pes. Ale to by vás zaujímať nemalo a nemali by ste dôvod odísť z hovoru.
Plačúce dieťa: Zvuk znie ako skutočne rozrušené dieťa. Veľmi dobrá výhovorka. Určite by ste mali ísť skontrolovať či je v poriadku!
Zvukový efekt plačúceho dieťaťa by bol najlepšou výhovorkou na odchod z hovoru. No vaši kolegovia by aj museli uveriť, že naozaj máte dieťa. A ak ste ochotní predstierať existenciu dieťaťa, aby ste sa mohli dostať zo Zoom hovoru, potom máte možno väčšie problémy s prácou ako len niekoľko nepríjemných videokonferencií a kolegov.
Zoom Escaper nie je jediným spôsobom ako sa uliať z práce
Zoom Escaper nie je prvým Lavigneovým projektom, ktorý sa venuje predstieraniu porúch počítača. Napríklad v roku 2017 vydal službu The Good Life. Keď sa používatelia zaregistrovali, dostali na e-mail 225 000 správ. V roku 2016 vytvoril web Slow Hot Computer, ktorý pri spustení spôsobí spomalenie a rozhorúčenie počítača. „Použite tieto weby ak sa chcete v práci trocha uliať,“ odporúča Lavigne.
Ak Zoom Escaper je pre vás málo, použite Zoom Deleter. Je to len malý program, ktorý je spustený na počítači a zakaždým, keď zaregistruje Zoom, okamžite ho vymaže.
V rozhovore pre magazín The Verge Lavigne spomenul svoje zásady: „Úmyselné spomalenie, zníženie produktivity a výkonu, sabotáž atď.“ Na otázku, prečo sú pre neho tieto hodnoty dôležité však neodpovedal.